Těhotenská nevolnost je pozitivní signál. Vše je v pořádku a lze ji zmírnit

12. říjen 2008

Poradna. Pocity nevolnosti u nastávajících maminek v těhotenství jsou nepříjemné. Jsou ale důležité a dnes se už nemusí bezmocně trpět.

Reklama

Filmoví režiséři se k tomu klišé stále znovu vracejí. Žena pospíchá do koupelny, rukou si zakrývá ústa - a každému divákovi je to hned jasné. Čeká miminko.

Od té doby, co existují těhotenské testy, které ještě předtím, než vynechá první menstruace, dovedou potvrdit otěhotnění, ztratily ranní nevolnosti velkou část své diagnostické důležitosti. Když se ženě poprvé udělá ráno špatně, většinou už dnes dávno ví, že je těhotná.

Asi tři čtvrtiny všech žen, které čekají děťátko, více či méně nevolnostmi trpí. Existují různé varianty: Některým ženám je špatně jenom ráno. Jiné se s nimi musí vyrovnávat přes celý den nebo jsou jimi dokonce probouzeny i v noci.

Některé těhotné se těchto potíží po pár týdnech zbaví, ze dne na den je jim najednou lépe a zase dostanou chuť k jídlu. U jiných se střídají lepší a horší dny.

Ve většině případů přestanou nevolnosti zhruba po ukončení třetího měsíce těhotenství, část žen ovšem prožívá své "jednou jsi dole, jednou nahoře" během prvních šesti měsíců. Skutečně těžkou formou těhotenského zvracení trpí asi dvě procenta žen. Z nich musí být mnohé hospitalizovány a potřebují dostávat umělou výživu, aby se jejich dítě mohlo vyvíjet.

Ačkoliv jsou nevolnosti v těhotenství velmi rozšířeny, vědecké kruhy se jimi až donedávna příliš nezabývaly. Mnoho lékařů pokládá za jejich příčinu dělohu, která tlačí na žaludek. To však není minimálně ze začátku těhotenství logické, protože na to děloha není dost velká. Naproti tomu existují důkazy pro to, že je těhotenské zvracení dědičné. Může to tedy záviset už na rodině, jestli bude mít žena tyto problémy nebo ne.

Dnes se však už dá s jistotou říct, že nejdůležitější roli tu hrají hormony. HCG, těhotenský hormon, může být dokonce zodpovědný za rozsah nevolností. Testy prokázaly, že ženy, kterým bylo obzvlášť špatně, ho v krvi měly více, než ty, které nevolnosti nepociťovaly vůbec nebo jen trošku. Hladina HCG je na svém vrcholu mezi osmým až dvanáctým týdnem; to také vysvětluje, proč se stavy nevolnosti obvykle po třech měsících zlepšují.

Dva američtí vědci, Samuel M. Flaxman a Paul W. Sherman z Cornellovy university v New Yorku, vyhodnotili průběh těhotenství u zhruba 80 tisíc žen. Přišli na to, že nevolnosti chrání matku i dítě. Zjistili, že v ženách vzniká averze zejména na určité látky a že se jim už při pomyšlení na ně dělá zle. V žebříčku těchto látek vévodí úplně nahoře alkohol, nikotin a káva. Všechny tři jsou pro dítě nezdravé.

U jídla vede v seznamu maso, vejce, drůbež a ryby. Právě tyto potraviny mohou obsahovat bakterie nebezpečné pro dítě (např. listerióza, salmonela, escherichia coli), a to zejména v období, kdy se vyvíjejí orgány a údy. Je proto dobře, když se jim těhotná maminka vyhne. Její imunitní systém totiž ještě není dostatečně silný na to, aby mohl proti těmto bakteriím bojovat.

Oba vědci ze svých poznatků vyvodili závěr, že těhotenské nevolnosti zvyšují šanci ženy porodit zdravé dítě. Je to potvrzováno i dalšími vyšetřeními. Mnoho studií totiž dokládá, že mezi ženami, které v těhotenství zvracely, je jen malé procento samovolných potratů. Zjistilo se totiž, že ženám, které o dítě přišly před 20. týdnem těhotenství, velmi často vůbec nebylo špatně.

Při všech pozitivních ukazatelích nevolností však je pravda, že jsou nepříjemné a skrývají pro těhotnou ženu i určitá rizika. Žena, které je často špatně, méně jí i pije. Tím ztrácí tekutiny, může docházet k nebezpečí dehydratace, dítěti mohou chybět důležité minerální látky a vitaminy.

Je tedy důležité upozornit ženy, které trápí časté zvracení, aby se alespoň pokoušely pít, když už nemohou nic sníst. Čistá voda se dá v malých doušcích většinou v těle udržet i při nevolnostech. Hodně žen má dobré zkušenosti s vychlazenými nápoji: vodou, mlékem, sladkou kolou bez obsahu kofeinu. Nebo naopak s horkým pitím: čajem nebo zeleninovým vývarem.

Dejte si ovocný nanuk, olizujte kostku ledu nebo citrón, to může zklidnit váš žaludek. Alternativou nápojů je šťavnaté ovoce, jako jsou melouny, hrušky nebo hroznové víno. Blahodárně může působit také tento nápoj: Ve sklenici teplé vody rozpusťte půl kávové lžičky soli a půl kávové lžičky medu a po lžičkách spolykejte asi během hodiny.

Další tipy na to, jak utlumit nevolnost: Ráno v posteli, ještě než vstanete, snězte kousek suchého chleba, sucharu nebo sušeného ovoce – zvýší to hladinu cukru v krvi, která je po ránu obzvlášť nízká a může přispět k zesílení pocitů nevolnosti.

Během dne často uzobávejte malé kousky jídla: ulamujte si kousky sušenek, žvýkejte syrové ovesné vločky, kousněte si banánu, aby žaludek nebyl nikdy úplně prázdný. Nejlepším prostředkem proti nevolnosti je totiž nenechat k ní vůbec dojít. Když už vám je jednou zle, většinou už do sebe nedostanete vůbec nic.

Co nejčastěji odpočívejte, a to i během dne. Většina žen se v prvních týdnech těhotenství cítí velmi unavená. Únava však vede také k nevolnosti.

Hodně se pohybujte na čerstvém vzduchu. Přitom se v těle šíří endorfiny, které přirozeným způsobem potlačují bolest.

Obklopujte se příjemnými vůněmi. Těhotné ženy reagují velmi citlivě na pachy. Čerstvé vůně, například s obsahem citrónu nebo pomeranče, mohou zahnat nepříjemné pocity.

Jezte zázvor. Toto koření pomáhá proti nevolnosti a povzbuzuje trávení. Zázvor je obsažen v nápoji Ginger Ale (nejlépe chutná dobře vychlazený) a v zázvorových sušenkách. Čerstvý zázvor se dá často přidat do jídelníčku jako koření. Kdo jej nesnáší v žádné takové podobě, ať požádá svého lékaře o tablety.

Když vám nic z toho nepomůže, zkuste brambory na loupačku. Mezi těhotnými se tradují jako tajná rada, kromě toho obsahují důležité živiny.

Lékaře se zeptejte na tablety obsahující vitaminy a minerály, aby bylo správné zásobování dítěte pojištěno. Možná vám také doporučí terapii pomocí vitamínu B6: budete tak mít zvracení víc pod kontrolou.

Pijte bylinné čaje, například z meduňky, máty, listů maliníku, heřmánku nebo chmelu. Nejlepší je postavit si večer termosku s čajem k posteli.

A když vás někdy bude nevolnost opravdu zle trápit, myslete na své dítě. Až ho budete držet v náručí, na všechno ošklivé zapomenete.

[Nahoru ↑]

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!


Hodnocení

Hodnocení: 4.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář

Reklama

Máte k článku co říci? Podělte se s námi o svůj názor!

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!Top zprávy

Pražská zubní ordinace, kde vám budou věnovat náležitou péči

Pražská zubní ordinace, kde vám budou věnovat náležitou péči

28/8 / Show / PR. Jak poznat toho správného zubaře? Pokud se vám zdá, že vám váš stomatolog nevěnuje náležitou péči, možná je na čase se poohlédnout jinde. Jak by měla vypadat taková správná preventivní prohlídka?


Češi vyráží na prodloužené víkendy plné relaxace stále častěji

Češi vyráží na prodloužené víkendy plné relaxace stále častěji

18/8 / Česko / PR. Kvůli nejisté finanční situaci spousta Čechů nakupuje dovolenou prostřednictvím slevových portálů. Stále častěji jsou upřednostňovány tuzemské destinace před zahraničními. A když už se Češi rozhodnou pro delší dovolenou v zahraničí, volí Slovensko, Rakousko, Itálii a Německo.


Pojeďte s Holbou do pivního ráje

Pojeďte s Holbou do pivního ráje

10/8 / Média / PR. Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny a teploty stále překračují hranici 30 °C. Odborná veřejnost hlásá, že je důležité dodržovat přísun tekutin. Ale každý si pod tekutinou představuje něco jiného. Někdo rád obyčejnou vodu, někdo rád dobré pivo.


Specialista na hutní materiály AC Steel

Specialista na hutní materiály AC Steel

10/8 / Show / PR. Leská ocel, válcovaná ocel či nerezová ocel. To jsou hutní materiály, jež mají široké upotřebení v nejrůznějších oblastech, od průmyslu až po stavebnictví. Hledáte-li odborníka na tento segment, který se zabývá prodejem, skladováním a distribucí, bude to společnost AC Steel.Přidejte se na Facebooku!